A fermentált élelmiszerek javítják a bélrendszer egészségét és az immunrendszert

2022-03-01 14:55

Civilizációnk fejlődése rányomta bélyegét arra, hogy mit és hogyan eszünk

A fermentált élelmiszerek javítják a bélrendszer egészségét és az immunrendszert.

Civilizációnk fejlődése rányomta bélyegét arra, hogy mit és hogyan eszünk, miközben egyre   több tanulmány utal arra, hogy az étrendnek jelentős szerepe van egészségünk és jó közérzetünk megőrzésében. A nyugati világ urbanizációja és iparosodása a bélmikroflóra változatosságának jelentős csökkenését eredményezte. A tudósok megpróbálják megtalálni a módját, hogy visszafordítsák ezt a veszteséget étkezési szokásaink megváltoztatásával és napi menünk változatosabbá tételével.  

Egyelőre ígéretesek az eredmények. Az ilyen módosítások egyik példája a kevésbé iparosodott területeken élő emberek fenntartható étrendjének alkalmazása. Egy 2015-ben végzett tanulmány szerint az afroamerikaiak zsírdús és rostszegény étrendjéről a vidéki afrikaiak rostban gazdag étrendjére való rövid távú átállás is pozitív hatást gyakorolt a mikrobiotára és a rákkockázat biomarkereire.    

Nemcsak a rostban gazdag élelmiszerek, hanem a fermentált élelmiszerek is azon összetevők közé tartoznak, amelyek az iparosodás során gyakorlatilag eltűntek az asztalunkról. A joghurt, a kefir, a savanyú káposzta és más erjesztett élelmiszerek csak a közelmúltban kezdtek újra népszerűvé válni, miután tanulmányok beszámoltak ezek lehetséges egészségügyi előnyeiről.

A Stanford Egyetem kutatói 36 egészséges felnőttet kértek fel, és tanulmányt készítettek, amely kimutatta, hogy a fermentált élelmiszerekben és rostokban gazdag étrend növelheti a bél mikrobiomjának sokféleségét, és elősegítheti az immunrendszer válaszának kialakulását.  
Sőt, 18 főnél, akik több fermentált ételt és italt fogyasztottak, a 10 hetes vizsgálat után négy hétig változatosabb maradt a bélmikrobiom, és olyan mikrobákat tartalmazott, amelyek nem feltétlenül voltak jelen a kapott ételekben. A kutatók azt sugallták, hogy a résztvevők bélrendszere valószínűleg ennek az étrendi beavatkozásnak köszönhetően átalakult.

Ami az immunválaszra gyakorolt pozitív hatást illeti, az erjesztett élelmiszerekben gazdag étrend csökkentette a fő gyulladás-markerek egy részét, köztük az interleukin-6-ot, a krónikus gyulladást serkentő fő citokint.   

Ezek az eredmények azt mutatják, hogy modern étrendünk változtatásai hogyan javíthatják hatékonyan egészségünk különböző aspektusait, különösen, ha fermentált ételeket is tartalmaznak. Egészségre gyakorolt jótékony hatásaik évszázadok óta ismertek, és most már a tudósok is megerősítik.

 Az MTKI Kft. több mint 115 éves tejipari kutatói múlttal rendelkező, állami tulajdonban levő cég. Az évek során e tevékenységhez kapcsolódóan alakultak ki egyéb tevékenységi területeink, amelyek mára átfogják a teljes élelmiszeripart, az étrend-kiegészítő és kozmetikai ipart is.

Bővebben

Cím: 9200 Mosonmagyaróvár, Csiszár József utca 1.

Email: rendeles@mtki.hu

Kosár tartalma
Pénztárhoz